"A fényképen mindig két ember van. A fényképész és a néző."
Ansel Adams
Fotó feldolgozása a GIMP programmal
A GIMP egy ingyenes felhasználású képszerkesztő program. Ami elsődlegesen képszerkesztésre való, de amennyiben szeretnénk a képfeldolgozást is elvégezhetjük vele. A program ingyenesen letölthető innen: https://www.gimp.org/downloads/
A programmal számos kiterjesztést meg tudunk nyitni, az egyik leggyakoribb jpg kiterjesztést is. A nyers formátumú fotók (raw, nef, cr2 stb.) megnyitásához már egy plug-inra lesz szükségünk, erről egy későbbi cikkben esik majd szó)
Windows, Mac és Linux-ra és telepíthető. Magyar nyelv is megtalálható benne.
Nyissuk meg a feldolgozni kívánt fotónkat.
Ezt megtehetjük úgyis, hogy a képfájlt a GIMP indítóparancsra húzzuk. De a Fájl menü Megnyitás (Ctrl+O) menüpontján keresztül is.
A feldolgozáshoz a Színek menüpontra és almenüire lesz szükségünk. Látható, hogy számos lehetőségünk van a fotó feldolgozására. Fényerő-kontraszt, színhőmérséklet, színegyensúly stb. beállítása mellett görbékkel is dolgozhatunk.
Az egérrel állíthatjuk az egyes csúszkákat, igaz, hogy ezeket nem olyan könnyű pontosan egy adott értékre állítani, de a csúszka mellett lévő plusz/mínusz irányba léptető nyilak megkönnyítik a finom léptetést.
Színek Menü - Kattincs a nagyobb mérethez!
Néhány beállítási lehetőség.
Feldolgozás előtt
tippek
Feldolgozás után
Nem a GIMP a legjobb módszer a fotóink feldolgozására, de ha egy ingyenes, gyors módszert szeretnénk, akkor egy szóbajjöhető alternatíva, ami ráadásul a feldolgozást után számos képszerkesztő, manipuláló lehetőséggel is rendelkezik. Akár plakátok, képeslapok, meghívók stb tervezéséhez.